Малокомплектні школи планують закрити:на Рівненщині таких є 17

Малокомплектні школи планують закрити:на Рівненщині таких є 17

З 1 вересня школи на Рівненщині, в яких навчається 45 і менше дітей, не отримуватимуть фінансування з державного бюджету. З 2026 року ця планка зросте до 60 учнів. Все це згідно з постановою Кабміну, яка змінює підхід до фінансування освіти. На першому етапі змін йдеться про 17 освітніх закладів Рівненщини, які з 1 вересня не відповідатимуть новим вимогам, пише Суспільне.

Директор департаменту освіти і науки Рівненської ОДА Петро Коржевський зазначив, що деякі громади сподіваються, що цього року зможуть "дотягнути" до 46-47 учнів, але відтермінування не розв’язує проблему.

- Треба, аби кожен такий заклад провів громадське обговорення і прийняв вмотивоване рішення. Ніхто не зобов'язує проводити реорганізацію, оптимізацію — це виключне право власника чи засновника. Але він має розуміти, що з 1 вересня 2025 року, менше як 45 — не фінансуватимуться з державного бюджету як субвенція, а з 1 вересня 2026 — менше як 60. Якщо громада вирішує зберегти школу — це означає, що вона бере на себе відповідальність за її фінансування,— наголосив Петро Коржевський.

За словами посадовця, вартість навчання одного учня у школі, з менш ніж 45 учнями, становить приблизно 60-90 тисяч гривень на рік, тоді як у закладі з понад 45 учнями — орієнтовно 10 тисяч гривень.

- У маленьких школах педагоги змушені вести декілька предметів. І таке міксування робить вчителя - вчителем широкого профілю. В XXI столітті діти хочуть абсолютно іншого сприйняття матеріалу. Не просто розказувати текст. Їм треба це візуалізувати, демонструвати, проводити досліди. І всі оці чинники складаються в те, що якість надання освітньої послуги у таких закладах однозначно поступається іншим закладам, до яких можна автобусом, який є у територіальній громаді, підвести дітей, як і педагогів.

Серед громад, де є малокомплектні заклади освіти — Гощанська. Зокрема, до переліку малокомплектних потрапляють Андрусіївська та Липківська гімназії, де навчається по 45 учнів.

За словами начальниці відділу освіти Гощанської селищної ради Оксани Мазур, тривають обговорення з батьками та педагогами:

- Відбуваються зустрічі з педагогічними, із батьківськими колективами, для того, щоб було розуміння, як здійснювати навчальний процес з 1 вересня. Очевидно, що громада не зможе фінансувати ці два заклади з місцевого бюджету. По-перше, це великі кошти, а, по-друге, не зовсім є доцільно, адже діти мають навчатися у великих освітніх просторах, де вони могли б грамотно соціалізуватися і мати інші можливості для здійснення навчального процесу.

Читайте також