
Соломія з Рівного отримала нову нирку у день Христового Воскресіння — і шанс на нове життя
Львівські лікарі пересадили нирку 16-річній рівнянці Соломії Фоменюк, яка два роки була на гемодіалізі через ускладнення від коронавірусу. Дівчина проходила процедури у київському "Охматдиті", коли лікарню обстріляли росіяни. Тоді вона дивом не отримала поранень, а її лікарка загинула. На Великдень Соломія отримала другий шанс на життя завдяки посмертній донорці.
Як почувається Соломія через дві тижні після операції, дізнавалося Суспільне.
16-річна Соломія має вроджену аномалію розвитку хребта, через яку пересувається на кріслі колісному. У 2022 році дівчина перехворіла на Covid-19, який дав ускладнення і викликав ниркову недостатність. Через це її нирки повністю відмовили. Відтоді Соломія стала залежною від діалізу. Пацієнтку лікували у київському "Охматдиті" до 8 липня минулого року, коли РФ здійснила ракетний удар по лікарні. У цей момент дівчина саме проходила процедуру діалізу.
- Перше — шок. Я вибігаю надвір, а на вулиці лежать матраци просто розірвані на шматки. Я справді думала, що там діти і не вижили. Уже подумки попрощалася з Соломійкою. Та її, слава Богу, що в перші хвилини витягнули і в укриття занесли, — каже мама пацієнтки Оксана Фоменюк.
Лікарка Соломії — Світлана Лук'янчик, яка відключала дітей від апаратів і переводила в укриття, тоді загинула.
Після ракетної атаки родина дівчини ухвалила рішення поїхати на лікування до Львова – у дитячу лікарню святого Миколая. Врятувати дитину могла лише трансплантація нирки. Два роки Соломія очікувала донорський орган. У ніч з 19 на 20 квітня, на Великдень, батькам повідомили, що донорка знайшлась.
- Це було дуже неочікувано. Ми цього справді довго чекали, — розповідає Оксана Фоменюк.
За словами керівника Центру трансплантації Максима Овечка, посмертною доноркою стала загибла молода жінка з Кам’янця-Подільського. Її родина дала згоду на донорство, чим врятувала трьох людей.
- Згода на посмертне донорство в тому випадку дозволила провести три трансплантації органів — серце було трансплантовано в Києві, печінку пересаджено дорослому пацієнтові в лікарні Пантелеймона, пацієнта вже виписали. І також ця третя трансплантація — нашій пацієнтці, — говорить Максим Овечко.
Оперували Соломію п’ять годин.
- Мусили зшивати сечовід без стенту. Але ми контролювали весь той процес, нирочка справилася зі своєю роботою, під час трансплантації все досить гарно пройшло, — каже лікар-трансплантолог Тарас Вівчарівський.
Через два тижні після операції батьки привезли дівчину на контрольний огляд до лікарні святого Миколая. Обстеження показало, що орган від посмертної донорки успішно прижився.
За словами Максима Овечка, за перші чотири місяці 2025 року в Першому медоб'єднанні Львова виконали понад 50 трансплантацій дорослим та дітям. В листі очікування на нирку перебуває 400 пацієнтів.